Odbijen napad na Sustjepan

U kojim ste vojnim operacijama sudjelovali..
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
Rider
Administrator/ica
Postovi: 268
Pridružen/a: 14. 09. 2009. (02:52)
Lokacija: Dubrovnik

Odbijen napad na Sustjepan

#1 Post Postao/la Rider »

Na današnji dan

... 1992. godine srpsko-crnogorski agresori pokušali su probiti crtu obrane na najtežem i najslabije utvrđenom obrambenom položaju u Sustjepan. Napad je, kao i svi ostali kojih je bilo dosta tijekom čitave 1992. godine, uspješno odbijen uz neprijateljske gubitke.

Samo dan nakon ovog napada Sustjepan je prvi put tijekom rata posjetila grupa promatrača ali i mornarički kapetan JRM Sofronije Jeremić.
Nikad ne prilazite jarcu sprijeda, konju odzada, ni budali s bilo koje strane.
GROF 91.
Postovi: 50
Pridružen/a: 13. 11. 2009. (08:28)

Re: Odbijen napad na Sustjepan

#2 Post Postao/la GROF 91. »

:c2:


svaka čast braniteljima sustjepana

inače je sustjepan jedini položaj na kojem nikad (mislim 90 prve) nisam bio a čini mi se da ni jedan policajac nije držo položaj u sustjepanu

a to govori da su se dečki stvarno dobro držali

još jednom svaka čast žutim lopticama (mislim da im je to ratno ime)


:vatromet: :vatromet: :vatromet: :vatromet: :vatromet:
mayday_bbb
Postovi: 6
Pridružen/a: 23. 09. 2009. (23:42)

Re: Odbijen napad na Sustjepan

#3 Post Postao/la mayday_bbb »

Otkuda je išao taj napad, kako je tekao, kako je išla obrana / protunapad, može malo više detalja? Od Brace sam čuo puno detalja već o Sustjepanu, usudio bi se reći da na temelju nekih slika koje imam dosta dobro poznam i geografske detalje, pa eto pitam ako se nekome da malo detaljnije objasniti...
A šta je Sofronije radio tamo? Došao sa tim promatračima, ili?
Avatar
Braco
Postovi: 29
Pridružen/a: 15. 09. 2009. (02:23)
Lokacija: Mokošica
Kontakt:

Re: Odbijen napad na Sustjepan

#4 Post Postao/la Braco »

mayday_bbb je napisao/la:Otkuda je išao taj napad, kako je tekao, kako je išla obrana / protunapad, može malo više detalja? Od Brace sam čuo puno detalja već o Sustjepanu, usudio bi se reći da na temelju nekih slika koje imam dosta dobro poznam i geografske detalje, pa eto pitam ako se nekome da malo detaljnije objasniti...
A šta je Sofronije radio tamo? Došao sa tim promatračima, ili?
Mada sa zakašnjenjem (zbog neaktivnosti na ovome forumu), kao direktni sudionik toga događaja osjećam se dužnim odgovorit mom starom forumskom prijatelju. Dakle napad je išao iz tri smjera, točnije išao je iz dva smjera ut potporu iz trećeg smjera. Znaš položaj Sustjepana i znaš da je sa tri strane bio izložen napadima. Jedna grupa četnika je išla iz pravca skladišta Shella starom štrekom željezničke pruge, druga je bila iznad samog Sustjepana na Konalu (stari vodovod), a treća grupa koja je pružala potporu je bila preko rijeke u Staroj Mokošici. Prva grupa je imala namjeru prići nam štrekom ali su naletili na minu i otkrili svoj položaj i namjeru. Zapucali smo po njima, a onda se otvorilo nebo i zemlja. Sastavili su po nama svim i svačim, najviše tromblonima i ručnim bombama, ali smo napad odbili. Mi smo prošli bez ikakvih gubitaka, a oni su imali dvoje poginulih.

Pozdrav :)
U raju je lijepo ali u paklu je ekipa
Odgovori